X

Hakkımızda

Caz ve Rock Gitaristi, kompozitör, prodüktör ve eğitimci Onur Ataman müziğe 7 yaşında piyano dersleri alarak başladı.onurataman

1995 yılında kabul edildiği İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nı bitirdikten sonra 2001 yılında Lahey’deki Hollanda Kraliyet Konservatuarın Caz Gitar Bölümü’ne ilk Türk müzisyen olarak kabul edildi. 2006 yılında Hollanda hükümeti tarafından üstün yetenekli öğrencilere verilen “top talent” bursunu almaya hak kazandı.

Aynı okulda lisans ve master eğitimini onur derecesi ile bitiren sanatçı daha sonra Hollanda’da Leiden Üniversitesi ve Belçika Ghent’te Orpheus Instute’de iki yıl doktora eğitimine devam etti. Doktora eğitimi boyunca İngiltere’de Royal College of Music ve Oxford Music Faculty’de caz müziğinin Türk Müziği ile entegrasyonu ve emprovizasyon üzerine araştırmalarda bulundu.

Müzik kariyeri boyunca bir çok ünlü caz müzisyeniyle kendi çalışma fırsatı buldu. Onur Ataman Ensemble ve İstanbul Connection çatısı altında Avrupa ve Türkiye’de birçok konser verdi ve albümler kaydetti. North Sea Jazz Festivali, İstanbul Jazz Festivali, Delft Jazz Festivali ve Turkey Now Festivali Amsterdam gibi festivallerde konserler verdi.

Onur Ataman’ın birlikte çalıştığı müzisyenler arasında Türkiye ve Avrupa’dan şu isimler dikkat çekmektedir: Eric Vloeimans, Owen Hart Jr. , Philip Catherine, Eef Albers , Dick De Graaf, Alp Ersönmez, Tuluğ Tırpan, İlhan İrem, Fuat Güner ve Okan Bayülgen.

Sanatçı 2011 yılından bu yana Avrupa Müzik sanatçısı olup, 2015 yılında Sony Müzik ile çalışmış ve bir çok albümünde aranjörlüğünü ve gitaristliğini yapmıştır. Tüm bunlar dışında bir çok albüm ve sanatçıya aranjörlük hizmeti vermeye devam etmektedir.

2015 yılından itibaren Türkiye’nin ilk eğitim ve kültür kanalı olan Motto Web TV’de programlar yapan Onur Ataman halen Ataman Müzik Atölyesininde kurucusu ve yöneticiliğini yapmaktadır.
Doktora konusununda bir devamı olan ”Caz ve İnovasyon” isimli eğitim ve seminerleri Türkiye ve Avrupa`da çeşitli eğitim, sanayi kuruluşları ve şirketlerde geniş çaplı olarak gerçekleştirmektedir.

Onur Ataman CV